Tradiční a poctivé řemeslo
je naše srdeční záležitost.

O společnosti

Firma vznikla v roce 1992 jako ryze rodinná společnost. Původní podnikatelský záměr vycházel z bohatých empirických poznatků starobylého řemesla, které bylo zakladatelům firmy po dlouhou dobu tím nejmilejším koníčkem a v tomto duchu probíhaly i první léta podnikání. Poráželo se zhruba 12 ks vepřového žíru týdně a podmínky připomínaly větší rodinnou zabíjačku. Voda se ohřívala v kotlích, pod kterými se topilo dřevem a prasátka se pařila v trocích - prostě postaru. Veškeré výrobky se vyráběly podle původních receptur a uzení probíhalo v klasických udírnách vysušeným dubovým dřevem.

Na tomto základu jsme začali budovat naši společnost.

I nadále budeme šířit odkaz starých mistrů tohoto zlatodného řemesla a produkovat masné výrobky té nejvyšší kvality. Technologie i náš provoz se v průběhu let hodně zmodernizoval a odpovídá přísným evropským hygienickým předpisům, ale stále vyrábíme a chceme vyrábět masné výrobky v duchu těchto tradic.

Objemem výroby nemůžeme a ani nechceme konkurovat velkým výrobcům, spíše se snažíme nabídnout alternativu těm, kterým záleží na vlastním zdraví a nechtějí si ho ničit chemickými přísadami, sójou, tekutým kouřem či jinými vymoženostmi moderní masné výroby.

Rekordy a kuriozity

Tlačenka, jakou svět neviděl

Náš první a také nejoblíbenější rekord, kterého se nám povedlo dosáhnout, a který nám mimo jiné také vynesl titul Rekordman roku, byl pokus o vyrobení obří tlačenky. Po prvotním nápadu pana Machače následovalo několika měsíční přemýšlení, jakým způsobem celý nápad zrealizovat. Zkoušelo se několik variant, které byly posléze zavrženy, až poslední s vozíkem a okapem, který sloužil jako lože pro náš rekord, se nám opravdu podařilo vyrobit tlačenku, která vážila 565,3 kg a byla dlouhá 75,15 m.

Nejdelší klobásový řetěz

Rekord druhý, již byl pro náš „RUDÝ TÝM“ hračkou, i když vyrobit a vyudit klobásový řetěz dlouhý 146 m, který váží 130 kg, úplná hračka není. Už jen proto, že celá akce se uskutečnila na Pelhřimovském náměstí, a to vyžadovalo přivést kompletní vybavení. V přípravě na tento rekord musela být vyrobena udírna, která je nejen schopna takové množství pojmout, ale i do zlatova vyudit. Udírna nám zároveň umožnila převoz zpět domů (270 km).

Největší Mořkovský koláč

To už je rekord z jiného soudku, a sice ze soudku vonícího sušenými hruškami, jablky, vanilkou a rumem. To jsou vůně, které neoddělitelně doprovází výrobu Mořkovských koláčů, dá se říct, že již po staletí. Tak proč, když je to taková dobrota, se o ni nepodělit s ostatními ve světě, minimálně ve světě rekordů?

Stalo se tak 10. června 2006 na 16. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov - město rekordů. Koláč měřil 3,03 m a bylo na něj spotřebováno 48 kg mouky, 420 vajec, 200 vanilek, 2,5 kg droždí, 20 l mléka, 3 l rumu, 20 kg mletého cukru, 20 kg cukru krystal, 10 balení rozinek, 35 kg másla, 35 kg tvarohu, 15 kg sušených jablek a 5 kg sušených hrušek. Tento obří koláč, který je výtvorem Mořkovských pekařek a pekařů, se honosí titulem KURIOZITA ROKU.

Šunkový rekord

Tento rekord se spíše řadí do kategorie KURIOZIT, i když rozměry šunkového korpusu, který je základem této stavby, jsou také přinejmenším nestandardní. Je tedy vyroben ze šunkové hmoty o rozměrech 250x250x500 mm a vážil 32 kg.

Rekordní klobása

Dalo by se říci, že jako ostřílení rekordmani, sázíme jeden rekord za druhým, ale nebylo to až tak jednoduché. Opět předcházela dvoutýdenní příprava. Ono říct si, uděláme klobásu jako hrom, je věc jedna, ale pak to prakticky provést je věc druhá. Znovu jsme střípek po střípku skládali velký kaleidoskop. Nikdo z nás totiž nikdy negriloval klobásu pro 650 lidí. Navíc v sobotu ráno, kdy se má akce konat prší a předpověď není také dvakrát optimistická, ale když už jsme absolvovali tak těžkou přípravu, bylo by škoda, vzdát to pár metrů před cílem. Navzdory všem komplikacím jsme to zvládli. Jeho ustavující parametry zní: 76 m, 33 cma průměr 3 cm. Na výrobu jsme spotřebovali 60 kg masa.

Napsali o nás

Napsal o nás Moravsloslezký deník

Napsal o nás Blesk

Zlepšení procesu zpracování výrobků Macháč - Malokapacitní jatka, s.r.o. a jejich uvádění na trh

Naše společnost realizovala projekt:

"Zlepšení procesu zpracování výrobků Macháč - Malokapacitní jatka, s.r.o. a jejich uvádění na trh"

Tento projekt je podpořen v rámci Programu rozvoje venkova, který je financován Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova

(http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_cs).

Projekt je zaměřen na pořízení technologického vybavení výrobny uzenin a prodejen, konktrétně na pořízení masírky, injekty, udírny, vakuovacího stroje a chladících pultů. Jeho realizací dojde ke zlepšení tří jednotlivých oblastí, a to zpracování a prodeje masa a masných výrobků. Projekt dopomůže ke zlepšení efektivnosti, snížení poruchovosti a nákladů na údržbu, ke zvyšování kvality produktů podle specifických uživatelských parametrů a ke zlepšení ekonomiky projektu.

 

Ochutnejte rozdíl...

Jsou naše ceny opravdu vyšší a výrobky dražší? Pojďte chvilku počítat, nebo ještě lépe, zkuste se sami přesvědčit.

Firma zpracovává a distribuuje maso z vlastní porážky. Vepřové půlky jsou chlazeny intenzívní výměnou chladného vzduchu a ztráty chlazením zde představují až 4 %. To však zaručuje minimální ztráty při tepelné úpravě v domácnosti a projeví se do velikosti porce na talíři. Zákazník dostává vyzrálé maso s odpovídajícím procentem vody. Zkuste si někdy zvážit maso nakoupené v supermarketech před a po tepelné úpravě. Nebudete věřit vlastním očím.

Stejnou zkoušku si můžete provést s kterýmkoliv masným výrobkem. Ideální je špekáček. Ze špekáčků z naší výroby se budou ztráty z tepelného opracování pohybovat okolo 10 % a ze 100 g zůstane 90 g. Zkuste si ogrilovat špekáček od velkovýrobce. Záměrně neuvádíme, co Vám zůstane. Nelze to popsat, musíte vidět sami.

I přesto mají tyto produkty své zákazníky. Proč? Jsou přece levné. Ale opak je pravdou. Nikdo vám nic nedá zadarmo. Cena vyjadřuje kvalitu. Nečekejte proto, že v párku za 24 Kč bude maso. Ono tam opravdu není a Vy utrácíte své peníze za suroviny, jejichž hodnota je mizivá. Jsme opravdu tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci? Kupte si raději méně, ale kvalitnější. Ve finále získáte více a zaplatíte méně. Pochutnáte si a nebudete si ničit zdraví.

Běžný párek ze supermarketu
10 Kg Separát (masokostní moučka)
5 Kg Sádlo
26 Kg Kůžová emulze
12 Kg A-gel (chemikálie)
6 Kg Škrob
27 Kg Led
2 Kg Sůl
10 Kg Sója
1 Kg Emulgátor
1 Kg Koření a barvivo
   
100 Kg Celkem
Běžný párek od NÁS
21 Kg Hovězí maso
21 Kg Vepřové maso
21 Kg Špek
9 Kg Kůžová emulze
1,8 Kg Škrob
24 Kg Led
1,4 Kg Sůl
0,8 Kg Koření
   
100 Kg Celkem

... který výrobek si vyberete vy?

Napište nám